HamKam tok årets første seier da seriefavoritten Hønefoss ble sendt hjem med 0-1 i slutten av mai og Vegar Bjerke ble matchvinner.
Spillemessig går det frem og tilbak den første halvdelen om omgangen, men uten at det skapes store sjanser. Vi får den første i kampen etter 23 minutter. Tore Andreas Gundersen jager i bakrom og legger ut, Thomas Lehne Olsen hopper over ballen og Kristoffer Hagen kommer bakfra og plasserer ballen rett utenfor borteste stolpe. Like etter får Kristoffer muligheten med hodet, men keeper plukker ned ballen. HamKam har et par halvsjanser til før Hønefoss nesten får ledelsen. Jensen prøver seg med et langskudd. Ballen går rett på Ivar, men han glipper den opp i tverrliggeren og tilbake til i hendene til vår keeper.
De første 45 var i sum jevnspilte, der kanskje Hønefoss har ballen mest og HamKam skaper de fleste og største sjansene.
Etter pause er det Hønefoss som tar, eller får, initiativet i kampen. HamKam ser ut til å legge seg litt lavere med midtbanen slik at rommet foran HamKam forsvaret blir tettet. Men det er HamKam som får den første muligheten også etter puase. Et oppspill blir stusset videre av Tore Andreas og Lars Eirik Bredvold kliner til fra ti meter, men ballen fyker over målet til Hønefoss keeperen.
Etter en drøy time på Briskeby får vi nok en gang en kjempesjanse. Tore Andreas kriger til seg ballen ute ved sidelinjen og tar den med inn i feltet. Fra skrått hold venter han til keeper går ned og spissen skyter over keeper, men treffer innsiden av stolpen og ut! HamKam sliter fortsatt med marginene offensivt denne sesongen.
Deretter går det ikke mange minutter før HamKam endelig får uttelling. Ballen går fint mellom våre spillere. John Anders Rise er på løp og legger inn, der klarerer Hønefoss rett ut på 16 meter der Vegar Bjerke kan prikkskyte inn en fortjent ledelse til HamKam.
Etter at vi tar ledelsen har både Tore Andreas og Lars Eirik gode muligheter til å øke ledelsen, men først redder keeper og deretter går ballen like utenfor. Mot slutten av kampen ligger HamKam litt lavere, men får sjanser på kontringer. Tore Andreas finner Thomas Thomas helt alene på straffemerket, men keeper er raskt ut og gjør en kjemperedning.
1-0 seieren ble starten på en meget god periode for HamKam. Vi vant syv kamper på rad og hadde ni kamper på rad uten tap. Faktisk har HamKam 13 seiere, 4 uavgjort og kun 2 tap i perioden som startet med hjemmekampen mot Hønefoss!
Publisert 01.10.2011