
Kiwi-Akademiet: Varierende resultater
En varierende helg for Kameratene i Kiwi-akademiet. KIWI-Akademiet
HamKam J15 - Skeid J15 2-2 (1-0)
Regional Jenter-15 serien.
Det ble en fartsfylt og lærerik kamp for HamKam-jentene mot Skeid på Gaalaas lørdag.
Begge lag har spilt jevne kamper hele sesongen og motsatt oppgjør i vår endte med 2-1 seier til Kamma-jentene. Det ble like tett og spennende i dette oppgjøret. Skeid kom best ut i 1.omgang og var i forkant der hjemmelaget kom på etterskudd og trykket Kamma-laget bakover i perioder, men begge lag var upresis i pasningsspillet og det ble en stillingskrig med mye duellering. Alexandra Mathisen-Løken i Kamma-buret var påpasselig fremme med gode involveringer før Skeid får en dobbelt-sjanse der det ble reddet på strek før påfølgende corner ble headet i stolpen.
Etter dette våknet Kamma-jentene og minuttet før pause fant dagens Kamma-målvakt Jenny Sjøli sentralt i banen med en rask igangsetting. Sjøli vendte opp og fant Sophia Olsen i bakrom som dro av sin oppasser og uselvisk sendte ballen på tvers i feltet der Synne Skar sikkert satte ballen i det lengste hjørnet i en omgang der Skeid totalt sett var best.
2.omgang startet bedre for Kamma-jentene, presset og avstandene satt bedre og ballen ble benyttet bedre i laget selv om det fortsatt kunne varierert i større grad i bearbeidingen, finne punkter og gå direkte. Det skulle likevel være Skeid som scoret først i den andre omgangen med et innlegg fra høyre som gikk gjennom vårt felt og skøvet inn foran mål der en Skeid-spiller er først på ballen. Kamma-jentene lot seg ikke affisere og kun to minutter etter fant Frida Taivalsaari sin lagvenninne, Sophia Olsen med et langt oppspill som nydelig vendte av sin motspiller og på neste touch fant Synne Skar på vei bak forsvarslinjen. Med få touch kom hun seg fri og banket ballen bak en sjanseløs Skeid-keeper. Skeid spilte seg frem til en utlikning ti minutter senere på et velplassert skudd i lengste hjørnet fra 16 meter og kampen levde hele veien inn til sluttsignalet. Nok en lærerik kamp for J-15 jentene hvor det vises karakter med en sterk 2.omgang, der vi til slutt står best fysisk og greide å justere utfordringene fra 1.omgang.
Sogndal G14 - HamKam G14 7-1 (4-0);
G14 Nasjonal tok turen i to ni-setere over Valdresfjellet lørdag for å møte Sogndal.
Kampen i seg selv bydde på flere utfordringer. Et godt Sogndal-lag skulle vise seg å ha dagen på sin egen hjemmebane, hvor gjestene fra Hamar måtte stå i mot et hardt press. Kampen endte til slutt med 7-1-seier til hjemmelaget Sogndal, som scoret fire av målene i forbindelse med dødball.
Mange spillere fikk igjen prøvd seg på nasjonalt nivå, noe som er veldig bra. Masse fin læring i kampen, som gjør at spillerne selv satt igjen med et stort utbytte av å reise på tur til Sogndal.
Troppen: Jakob Svalheim (Ottestad IL), Andreas Trollerud, Aleksander Lien Lie, Theodor Brotangen (Moelven IL), Alfred Rosendal (Fagernes IL), Eskil Undseth-Steigen (Tynset IF), Sondre Skjæret (Ottestad IL), Daniel Thawng (HamKam Yngres), Elias Nyhagen, Noah Aasvik (Elverum Fotball), Oskar Obrebski (Elverum Fotball), Aron Kamp Silkoset (Ottestad IL), Eimen Mohammed Ari (Elverum Fotball), Yafet Mengstab (HamKam Yngres).
Kristiansund G17 – HamKam G17 1–3 (1–0)
HamKam åpnet kampen best og tok tidlig initiativet i oppgjøret. Det var likevel Kristiansund som gikk opp i føringen etter 24 minutter. Resten av omgangen var jevnspilt, og hjemmelaget gikk til pause med 1–0.
Etter hvilen fikk HamKam mer og mer kontroll. Laget skapte flere store sjanser, og utlikningen kom med drøye tjue minutter igjen å spille, da Amund Murstad Vaagan banket inn en volley etter corner. Bare tre minutter senere snudde HamKam kampen, da Oliver Enoksen satte inn 1–2. Mot slutten fastsatte Magnus Hegrenæs resultatet til 1–3 etter flott forarbeid av Jørgen Bolstad Buer.
En sterk prestasjon av HamKam G17, som reiser hjem fra Nordmøre med tre velfortjente poeng i bagasjen.
HamKam G17 (4-3-3); Karim Hatem Abushammala - Lukas Busterd, Kasper Toverud, Jon Anders Paulsberg, Amund Murstad Vaagan - Oliver Enoksen, Oliver Sundberg, Magnus Kolstad - Oscar Schjerpen, Dylan Twiddy, Magnus Lunheim
Inbyttere: Magnus Hegrenæs, Mawng Hlum, Jørgen Bolstad Buer.
HamKam G15 – Strømsgodset G15 1-2 (0-1);
Mål: 0–1 Filip Kihle-Tanum (13’), 0–2 Adrian Frafjord (56’), 1–2 Andreas Myklestad Lunder (80’)
HamKam G15; Trym Eriksen Fosserud - Brage Røste Kjærnstad, Aksel Gillund Møtrøen (Tynset), Mathias Rognstad Farmen, Mathias Kilde Haug (Elverum), Morgan Dahl Olsen, Markus Bakken Grønnbekk (Elverum), Tim Robin Brovold, Andreas Myklestad Lunder (Lillehammer), Sebastian Slåtsveen (Vind), Markus Opsahl.
Innbyttere: Sander Rønningen, Peder Hartz, Martin Elverhøi Besseby.
----------
Strømsgodset kom best i gang og tok tidlig ledelsen etter 13 minutter da Filip Kihle-Tanum satte inn 0–1. Første omgang ble deretter en fysisk affære med mange dueller og lite rom. HamKam jobbet seg mer og mer inn i kampen, men slet med å skape de store sjansene før pause.
Etter hvilen hevet HamKam spillet og tok initiativet. Kamma-gutta styrte banespillet, og hadde mye ball på Strømsgodsets halvdel og vant mange viktige dueller. Likevel var det bortelaget som fikk uttelling på en kontring, da Adrian Frafjord økte ledelsen til 0–2 i det 56. minutt.
HamKam viste sterk moral og ga seg ikke. Laget fortsatte å trykke på, og innsatsen ble belønnet da Andreas Myklestad Lunder reduserte til 1–2 ti minutter før slutt. Gutta fortsatte å jage utlikningen helt inn, men maktet ikke å få ballen i mål en gang til.
Albert Berisha vurderer kampen på følgende vis.
- Godset startet best og scoret på en av sine første muligheter, men jeg synes vi vokste godt inn i kampen. I første omgang ble det mange dueller og stillingskrig, og vi manglet litt sluttprodukt på de mulighetene vi hadde. I andre omgang er vi det førende laget, styrte mye av spillet og kom oss til flere halvsjanser, men vi er ikke råe nok inne i boksen. Det er små marginer, og i dag var Godset mer effektive enn oss sier HamKam-treneren.
Han trekker også frem lagets defensive innsats:
- Jeg er veldig stolt av gutta for hvordan de forsvarte egen boks. Vi har hatt fokus på det i uka som var. Vi vant mange av duellene og legger ned en fantastisk innsats. Dette er et steg i riktig retning i forhold til den delen av spillet.
HamKam leverte en kamp med mye positivt å ta med videre. Laget kjempet hardt, styrte banespillet i store deler av andre omgang og viste at de kan matche et sterkt Strømsgodset-lag. Det som manglet var presisjon og råskap foran mål, men prestasjonen gir gode svar på at utviklingen går i riktig retning.