Vegard Skogheim blir ny juniortrener
Vegard Skogheim er tilbake på sidelinjen etter å ha vært trener-utvikler i klubben. Nå er Kamma-legenden klar for å trene de unge håpefulle. KIWI-Akademiet
Vegard Skogheim har tidligere vært hovedtrener for blant annet HamKam, Kongsvinger og Ull/Kisa på seniornivå. Nå skal han være hovedtrener for treningsgruppe B.
HamKam omstrukturerer akademiet fra 2026 ved å slå sammen aldersgrupper for å skape treningsgruppe B (tidligere G19 og G17) og treningsgruppe C (tidligere G15 og G14).
Denne endringen skal muliggjøre felles treningsøkter med flere trenere per spiller for tettere oppfølging og bedre tilpasning til individuelle behov. Spillerne vil fortsatt delta i kamparenaer tilpasset alder og nivå, inkludert 4. divisjon og nasjonale serier og NM for gruppe B, og nasjonale serier for gruppe C.
PLUSSER OG MINUSER
Det betyr at Skogen vil bli å se på sidelinjen under både G19-nasjonal kampene og HamKams rekruttkamper i 4. divisjon.

- Det har blitt en runddans for meg. Det er vel den tredje jobben på like mange år, siden jeg kom tilbake. Jeg har vært borte fra feltet i tre år, og begynte å kjenne på det da Jørgen Bjørn spurte meg om det var mulig å trigge å være på feltet igjen, innleder den nye hovedtreneren for treningsgruppe B, før han fortsetter.
- Det gikk vel en måned eller to før jeg klarte å svare ordentlig. Jeg trivdes veldig godt som trener-utvikler og at det var en fin jobb for meg. Jeg kjente at det var flere plusser og minuser for å trene unge talenter, veid opp mot å fortsette som trenerutvikler. Jeg vil være med å bidra til at vi kan få frem flere unge spillere.
Det blir også en ny treningshverdag for Skogheim når han nå skal ta fatt på klubbens ungdomsspillere.
- Det blir jo noe nytt med dette også. Jeg er jo unnerlagt, noen over meg, som bestemmer deler av hvordan ting skal se ut. Men det skal vi takle. Litt varierende hvem som skal være med å trene, og/eller spille kamper fra a-laget og den biten.
MOTIVASJON OG ENERGI
- Motivasjonen og energien er der, og jeg har lyst til å gjøre dette. Så da endte det med at jeg takket ja til tilbudet.
I hans jobb som trenerutvikler fikk han muligheten til å bli kjent med flere spillerne underveis. Det betyr at han vet godt hva han går til og styrkene til spillerne han nå skal ta over.
- Det er en spennende gruppe. Det er nok noe skjevt fordelt posisjonene på banen, men det er vår jobb og forvalte det. Jeg har på en måte hatt noen uker nå å bli kjent med gutta og sette litt intensitet på treningene. Vi skal være offensive både på og utenfor banen, så det skal vi jobbe med nå.
G19-nasjonal starter sesongen allerede nå førstkommende søndag klokken 14.00 på Børstad. Da kommer Fredrikstads G19-lag på besøk.
- Vi har første tellende kamp til helgen. Det blir spennende. Der tror jeg det kan bli enten eller. Enten blir det kaos, eller så blir det kos. Det ser veldig lovende ut det jeg har sett til nå hvertfall, avslutter Skogen.
Sportssjef Jørgen Bjørn sier følgende om ansettelsen.
- Det er lite som gir mer energi enn en ringrev mer sulten enn noen gang. Det er deilig å observere. Skogen trenger ingen videre introduksjon, men veldig gledelig å ha han tilbake på feltet og i garderoben. Det er der han er vokst opp og det er der han er på sitt skarpeste, skryter Jørgen og utdyper.
. Skogen blir en enorm ressurs for våre beste unggutter og riktig mann for å videreutvikle våre beste unge spillere og samtidig dra B-laget opp igjen til 3-divisjon. Han har internasjonal spillererfaring, topp norsk trenererfaring og kjenner klubb og kultur på Briskeby bedre enn de fleste. Det er viktig når vi nå skal videreutvikle oss, men samtidig beholde identiteten og historien som bor i veggene her.
Stig Holmen fortsetter som assistenttrener, mens Pål-Anders Skaug er med som keepertrener også denne sesongen.